Vodič kroz Istanbul, Kako najbolje provesti vrijeme u Istanbulu
Jedan od najvećih i najraznolikijih gradova na svijetu. Prepun mirisa i okusa, čudesan, čaroban i prekrasan. Ukoliko biste imali pravo na još samo jedan pogled, uputite ga ka Istanbulu. – Alphonse de Lamartine.
Dan 1.
Za početak 1€~8,5TL, 1KM~4,49TL.
Cijene javnog prijevoza: Istanbul Kart 7TL, na njega nadoplatite koliko želite i koliko vam treba. Jedna tramvajska vožnja je 3,5TL, brod (javni prijevoz) isto toliko, Marmaray (podzemna željeznica ispod mora) oko 6TL.
• pojesti doner, odmah po dolasku
• kupiti Istanbul Kart
• posjetiti Sultanahmet: Plava džamija i Aya Sofia
• Topkapi palata
• vožnja Bosforom do azijske strane, šetnja obalom i zalazak sunca pored Djevojačke kule ili posjeta Kapali čaršiji, ukoliko odmah želite šoping, cjenkanje i živost istanbulskih pazara
Doner se može jesti bilo gdje, svugdje je odličan, ali pazite da ne platite više od 10-12 lira, sve više od toga je previše. Osim ako ste sjeli u restoran, onda će cijene biti nešto paprenije. I dalje je to za naš standard i više nego prihvatljivo.
Nemojte se iznenaditi, flaširana voda 0,5l je prejeftina. Na kioscima i po trgovinama je između 1-2 lire, a u kafićima i restoranima 2-3. Ni ostala pića (ayran, sokovi, čajevi, kafe) nisu skuplji od 10 lira, gdje god da sjednete.
Na Sultanahmet trgu očekujte puno osiguranja i policije, pretpostavljam radi ponovnog pretvaranja Aya Sofije u džamiju. Relativno je velik red ispred za ulazak unutra pa ovoga puta nisam bila, ali sljedeći hoću. U Plavoj džamiji ispred imate za posuditi marame i suknje (ukoliko niste prikladno obučeni) koje se dezinficiraju nakon svakog korištenja.
*Unutrašnjost Plave džamije.
Topkapi palata je najznačajnije historijsko mjesto u Istanbulu, raskošna palata sultana – sjedište osmanske imperije. Svakako ne propustiti prilikom posjete Istanbulu, i pogledati i nju i Dolmabahče palatu jer su obje impresivne, a jako različite.
I za kraj dana famozan pogled na jedan od najljepših zalazaka sunca na svijetu.
Kako doći do Djevojačke kule?
Trajektom iz luke Eminonu, dolazna stanica Uskudar, vožnja traje nekih 15-ak minuta, trajekt vozi svako 20 minuta, a za vožnju iskoristite Istanbul Kart, cijena je oko 3,6 lira u jednom smjeru. Laganom šetnjom uz obalu stižete do Djevojačke kule, uz šetnicu se nalazi mnoštvo kafića i restorana, a cijene su na azijskoj strani u pravilu nešto niže nego na europskoj.
Dan 2.
• Sultan Eyup džamija
• Pierre Loti vidikovac
• kušati gozleme i turski čaj
• Dolmabahče palata
• Ortakoy kvart
• probati kumpir, tradicionalno tursko jelo
• krstarenje Bosforom
• shopping
Kako ljepše započeti dan nego na jednom od istanbulskih vidikovaca?
Pierre Loti je jedan od najpoznatijih, a do njega se možete popeti pješice ili žičarom. Možda je najbolja opcija da odaberete žičaru u jednom, a pješačenje u drugom smjeru. Putem gore srest ćete mnoštvo mačaka koje su simbol Istanbula.
U restoranu na vidikovcu kušajte gozleme i popijte turski čaj, za pravi ugođaj.
Njezino veličanstvo – Dolmabahče palata.
Fotografiranje unutra je zabranjeno, ali vjerujte da će vam te slike ostati urezane u sjećanju. Vani se možete fotografirati koliko želite. Na ulazu dobijete audio vodiča na bosanskom jeziku koji jako lijepo objasni sve što se nalazi unutra i na dosta stvari ne biste vjerojatno ni obratili pažnju da vam je on ne skrene.
Odmah pored Dolmabahče palate se nalazi i stadion Besiktasa, za ljubitelje nogometa
Pitate se što još jesti u Turskoj?
Za doner i kebab svi već znaju. Gozleme smo spomenuli iznad, a jeste čuli za kumpir? U Ortakoyu ga možete pronaći na svakom koraku. To je veliki krumpir sporo pečen u kori, u koji se pomiješa sir i vi dodate što god poželite. Mi smo svoj platili 28 lira, ali vjerujem da ima i jeftinijih. Možete ga pronaći i na Camlici, koja je na rasporedu treći dan.
Nakon što smo se dobro najeli krećemo na krstarenje.
Šteta je ne vidjeti grad i s mora, uzduž i poprijeko se prođe Bosfor, azijska i europska strana, a građevine poput Dolmabahče palate izgledaju još impresivnije. Uz stručnog vodiča još i saznate i naučite mnogo toga.
I za kraj dana je idealan izbor shopping centar Cevahir. Ogroman je, ali najvrjednije je spomenuti U.S. Polo radnju, s obzirom da se tu cijene jako razlikuju od naših, po cijeni jedne majice kod nas možete kupiti čak dvije tamo. Prije povratka u smještaj pojedite nešto na posljednjem spratu, ja sam birala Pide i Colu, čitav meni je koštao 14 lira što je negdje oko 3,5KM.
Dan 3.
• Miniaturk
• Camlica vidikovac i džamija
• Taksim
• Hafiz Mustafa slastice
• Istiklal ulica
• Galata toranj
• Kapali čaršija (ako niste stigli ranije)
Camlica je uz Pierre Loti jedan od najpoznatijih vidikovaca u Istanbulu, a gore se nalazi i nedavno izgrađena džamija, jedna od najvećih i najimpresivnijih na svijetu.
Kad se spustite u samo srce europskog dijela Istanbula, trg Taksim i Istiklal ulicu, osjećat ćete se kao i u ostalim europskim gradovima. To je moć grada na dva kontinenta, u jednom danu možete osjetiti potpuno različite kulture i vidjeti dvije strane jednog naroda. Došlo je vrijeme za slatko ponovno, a gdje ići nego kod Hafiza Mustafe i probati jedan od pudinga koji nude. Ja sam birala pistaciju i čokoladu i bome dobro sam odabrala. Cijene se ne sjećam točno, ali negdje oko 15-18 lira je bilo ovo zadovoljstvo.
Dan 4.
I posljednje jutro smo rezervirali za plažu, a poslijepodne za Edirne.
Privatna pješčana plaža, udaljena nekih 15 kilometara od centra grada, u ulaznicu uključena ležaljka i suncobran, kao što su na raspolaganju i tuševi, WC i kabine za presvlačenje. Mramorno more je u ljetno doba godine idealno za kupanje.
A za kraj turske avanture – Edirne.
Grad od oko 150000 stanovnika, prepun povijesti, divnih građevina i dobre hrane.
Niste još stigli pojesti baklavu? Nema veze, ovdje je za prste polizati. Pogotovo ona s pistacijom. Ponesite i svojima kući, oduševit će se takvim poklonom, definitivno!
Kad smo već kod poklona, koji su najpopularniji suveniri iz Turske?
To su svakako začini, čajevi i slastice, što god izaberete nećete pogriješiti, ali svakako se cjenkajte, uspjet će vam čak i ako niste profesionalac u tome, garantiram iz iskustva.
I još vrijedi spomenuti, s obzirom da je ovo putovanje bilo u doba Covid-19 virusa, Turci poštuju pravila, skoro svi nose maske, a dezinficijensi su na svakom koraku. Maska košta 1 liru, a paket od 50 maski 25 lira, tako da su dostupne svima i nema isprike za nenošenje.
Istanbul je grad u koji je nemoguće otići samo jednom, već imam planove za sljedeći put!
Poslovno ime: Let’s Go Travel & Events
JIB: 4202215000016
Ferhadija 17B Sarajevo
+387 (0) 60 33 26 444
+387 (0) 33 86 16 16
+387 (0) 33 86 16 17
info@letsgo.ba
Tekući račun: Raiffeisen 1610000158950031
Licenca o obavljanju djelatnosti putničkih agencija i turoperatera 065-0-Reg-16-001811 od 11.05.2016.